نمونه طرح درس روزانه عربی ۳ علوم انسانی
|
عنوان درس: متنبی و سعدی |
موضوع درس: التوابع |
منبع مطالعه: الدرس الثامن |
مدت جلسه : جلسه 90دقیقه |
صفحات کتاب : 95-85 |
کتاب : عربی 3علوم انسانی |
تهیه کننده : | |||||||||||||
|
هدف کلی : توابع ،انواع و کاربرد آن | |||||||||||||||||||
|
فعالیت های قبل از تدریس |
تدوین هدف های جزیی |
منظور معلم از آموزش عبارتند از : | |||||||||||||||||
|
1- بخش متن درس : الف- فراگیر متن درس را صحیح بخواند. ب- متن درس را ترجمه نماید و لغات آنرا یاد بگیرد . ج-با متنبی و سعدی آشنا شود و ضرب المثلهای دو زبان را مقایسه کند . 2- بخش قواعد : الف- فراگیر توابع را بشناسد . ب- مطابقت آنرا با توابع فارسی بداند . ج- تعریف وساختار توابع را بشناسد . د- با انواع توابع آشنا شود. ه- موارد مطابقت صفت و موصوف ورابطه ی آنها را بشناسد . 3- بخش تمارین : الف – توابع رادرجملات ومتون تشخیص دهد. ب- توابع را درجمله به صورت صحیح بکار ببرد . ج- اعراب متفاوت توابع رامقایسه کند . | |||||||||||||||||||
|
|
تدوین هدف های رفتاری |
فراگیر پس از پایان قادر خواهد بود : |
حیطه های شناختی : | ||||||||||||||||
|
- متن را با اعراب صحیح بخواند - ترجمه متن را بیان نماید ودرک کند - با دو تن از شعرا در دو زبان فارسی و عربی آشنا شود |
دانش |
درک وفهم |
کاربرد |
تجزیه |
ترکیب |
ارزشیابی | |||||||||||||
|
*
|
*
|
|
|
|
| ||||||||||||||
|
- تعریف توابع رابیان کنید .
- توابع رادر جمله تشخیص دهد
- دریک جمله تابع مناسب رابه کارببرد
- هر یک از توابع را مستقلا در چمله ای به کار برد - موارد مطابقت موصوف و صفت را دقیقاً تشخیص دهد
- ترجمه ی صحیح معادل فارسی را برای هر یک از توابع به کارببرد . - تفاوت بدل و عطف بیان را ذکرکند
- اعراب بدل و عطف بیان و صفت و معطوف و موکد رادرجمله مناسب بکارببرد
|
*
|
|
|
|
|
| |||||||||||||
|
|
* |
* |
|
|
| ||||||||||||||
|
|
* |
* |
|
|
| ||||||||||||||
|
|
* |
* |
|
|
| ||||||||||||||
|
|
|
* |
* |
|
| ||||||||||||||
|
|
|
* |
* |
|
| ||||||||||||||
|
* |
* |
|
|
|
| ||||||||||||||
|
|
*
|
* |
* |
|
| ||||||||||||||
|
|
* |
* |
* |
|
| ||||||||||||||
|
3- تمارین را حل نماید: |
* |
* |
* |
* |
|
| |||||||||||||
|
|
|
پیش نیازها ی درسی : 1- تذکر ویادآوری لغات جدید مورد نیاز 2- چند مثال توابع و ضرب المثلهای فارسی ،شعر ونثر 3- مروری بر قواعد بیان شده جلسه ی قبل | |||||||||||||||||
|
|
(ارزشیابی تشخیصی ) : با استفاده از روش پرسش وپاسخ به تفهیم بیشتر ،پیش نیاز ها پرداخته شود | ||||||||||||||||||
|
فعالیت های حین تدریس |
مراحل تدریس |
روش وفعالیت ها ی پیشنهادی |
وسایل مورد نیاز |
معلم |
دانش آموز |
زمان دقیقه | |||||||||||||
|
1- حضوروغیاب |
سوال از نماینده کلاس شمارش ذهنی دانش آموز کمک از سرگروه ها استفاده از فرم پیشنهادی گروه آموزشی درس عربی دوره ی متوسطه وپیش دانشگاهی |
کار برگ دبیر |
* |
* |
2 | ||||||||||||||
|
2- آمادگی وایجاد انگیزه |
خواندن چند بیت شعر با نمونه ی ضرب المثلهای دو زبان مانند : این دغل دوستان که می بینی مگسانند گرد شیرینی طارالوشاه علی صفاء ودادهم وکذا الذباب علی الطعام یطیر |
-گچ وتابلو -کتاب گلستان -کتاب دهخدا
|
* |
* |
3 | ||||||||||||||
|
3- معرفی درس |
تعریف داستان گونه ی متن با کمک شعر های فارسی |
|
* |
* |
5 | ||||||||||||||
|
4- ارائه تدریس |
1- روش همیاری (یاران یاور در یادگیری) 2- پرسش وپاسخ هدفدار 3- روش گروهی یا انفرادی |
گچ وتابلو |
* |
* |
20 | ||||||||||||||
|
|
5- جمع بندی درس |
خلاصه سه صیاغة ونکته ها |
|
* |
* |
15 | |||||||||||||
|
|
6- ارزشیابی درس |
باکمک اختبر نفسک وکارگاه ترجمه به ارزشیابی درس می پردازیم (کتبی یا شفاهی ) |
|
* |
* |
20 | |||||||||||||
|
|
7- تعیین تکلیف |
استفاده ازمتن درس برای تعیین توابع وانواع آن نمونه – سطر1 از ص 85 نمونه – سطر 7 از ص 85 نمونه – سطر 4 از ص 86 - حل نمونه ی تمرین ها درکلاس |
|
|
|
5 | |||||||||||||
|
|
|
ارزشیابی : 1- پرسش تکوینی (5نمره ای یا بیشتر ) کتبی وحل آن به شکل گروهی وفردی 2- طرح 20سؤالی بله وخیر یاجواب کوتاه 3- انجام مسابقات فردی یا گروهی |
|
|
|
10 | |||||||||||||
|
|
تجزیه وتحلیل نمرات : بررسی نمرات فردی وگروهی ومشخص نمودن میانگین وثبت آن دردفتریا لیست های مخصوص |
|
|
|
5 | ||||||||||||||
|
|
تعیین فعالیت ها ی تکمیلی برای فراگیر : 1- امتیاز دادن به فراگیرانی که برای جلسه بعد آیه یا حدیث متناسب با موضوع درس بیاورند 2- آوردن متون خارج از کتاب 3- معرفی منبع ودادن آدرس از قرآن نهج البلاغه ومفاتیح 4- توجه دادن فراگیر به اهمیت پژوهش ادبی |
|
|
|
5 | ||||||||||||||
با سلام